Szkoła Prawa Europy Wschodniej i Azji Centralnej

Szkoła Prawa Europy Wschodniej i Azji Centralnej jest pierwszą szkołą prawa obszaru postradzieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsza edycja miała miejsce w latach 2021/2022, podczas której odbyło się łącznie 16 wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów i naukowców zarówno z państw byłego ZSRR jak i państw zachodnich. Zajęcia dotyczące prawa i ustroju państw obszaru postradzieckiego w ramach II edycji Szkoły prowadzone będą przez prawników z najlepszych uczelni Ukrainy, Kazachstanu, Mołdawii, Gruzji, Armenii, Litwy, Estonii, a także innych państw, z wyłączeniem Rosji i Białorusi. Kurs dedykowany jest dla studentów (od III roku) i doktorantów UW oraz prawników praktyków, może okazać się przydatny także dla filologów i przedsiębiorców.

Chętnych zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego

• rekrutacja potrwa do 30.04.2023 r.
  • udział w szkole jest nieodpłatny
  • języki wykładowe: angielski (język podstawowy), polski i rosyjski (w razie konieczności zapewnione zostanie tłumaczenie z języka rosyjskiego na język polski)
  • planowane rozpoczęcie zajęć po 15.05.2023 r.
  • zajęcia będą prowadzone w godzinach popołudniowych
  • możliwość uzyskania dyplomu ukończenia Szkoły.

Zachęcamy do obserwowania strony Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej oraz do kontaktu: szpop@wpia.uw.edu.pl

Projekt jest finansowany z Fundacji PZU.

Lista zajęć z I edycji Szkoły Europy Wschodniej i Azji Centralnej

I semestr

• 9 kwietnia, prof. William E. Butler z Penn State Dickinson Law, "Post-Soviet Legal Systems in Comparative Legal Studies” – wykład otwierający z udziałem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego prof. Tomasza Giaro
  • 22-23 kwietnia, prof. Julianna Cwietkowa z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, "The History of Law in the Post-Soviet Eastern European Countries (Russia, Ukraine, Belarus)"
  • 14 maja, prof. Jane Henderson z King’s College London, "The Significance of the 1993 Russian Constitution"
  • 21-22 maja, prof. dr. habil. Valeria Poiedynok z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, "Legal forms of doing business in post-soviet countries"
  • 2-4 czerwca, dr Olga Shushyk z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, "Prawo ochrony środowiska i gruntów rolnych w wybranych krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej (Ukraina, Kazachstan, Rosja)";
  • 17-18 czerwca, prof. Jurij Kolesnikow z Południowego Uniwersytetu Federalnego w Rostowie nad Donem (Rosja), „Публичные финансы как центральное звено финансового права” (Finanse publiczne jako główne ogniwo prawa finansowego) oraz „Налоговое право в эпоху цифровизации” (Prawo podatkowe w epoce cyfryzacji)
  • 19 czerwca, prof. Ałła Kisielowa z Południowego Uniwersytetu Federalnego w Rostowie nad Donem (Rosja), „Государственное устройство стран на постсоветском пространстве: сравнительно-правовой анализ” (Ustrój państwowy krajów na obszarze postradzieckim: analiza komparatystyczna)
  • 24 czerwca, prof. Viacheslaw Tuliakov z Akademii Prawa Narodowego Uniwersytetu w Odessie, sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, "Crime and Penal Law of post soviet countries in times of Turbulence";

II semestr

• 4 listopada 2021, dr Botirjon Kosimov z Państwowego Uniwersytetu Prawa w Taszkiencie, "The Constitution of Uzbekistan and the Judiciary"
  • 5 listopada 2021, dr Kamola Alieva z Państwowego Uniwersytetu Prawa w Taszkiencie, "The Constitution and Gender Equality in Uzbekistan"
  • 12-13 listopada 2021, dr Olga Terekh z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, „Civil Procedure of Ukraine”
  • 3 grudzień 2021, Vahe Grigoryan, armeński prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Armenii, "Armenian constitutional system and the judiciary system"
  • 10 grudnia 2021, prof. Tumanov z Moskiewskiej Państwowej Akademii Prawniczej, „Struktura i postępowanie w sądach arbitrażowych w Rosji” (w języku rosyjskim)
  • 16-17 grudnia 2021 prof. Dudin ze Wschodnio-Syberyjskego Uniwersytetu Państwowego Technologii i Zarządzania w Ułan Ude (Republika Buriacji, Federacja Rosyjska), „Transformacja systemu państwowego Mongolii w XX w. i na początku XXI w.”; „System prawny Mongolii: najistotniejsze etapy i współczesny stan”; „Państwowość i instytucje państwowe mongolskojęzycznych narodów z pogranicza rosyjsko-chińskiego w okresie socjalistycznym i postsocjalistycznym”; „Prawo i ustawodawstwo mongolskojęzycznych narodów z pogranicza rosyjsko-chińskiego: radziecka spuścizna w okresie współczesnym”
  • 14 stycznia 2022 prof. Peeter Järvelaid z Uniwersytetu w Tallinie (Estonia), „Instytucja prezydenta a wpływ historycznego (kulturowego) kontekstu”
  • 21 stycznia 2022 prof. Anatolij Berlacz z Uniwersytetu w Kijowie (Kijowski Narodowy Uniwersytet im. T. Szewczenki), „Prawo administracyjne jako wskaźnik dojrzałości społeczeństwa i władzy publicznej w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej”

25 marca 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia Szkoły i rozdania certyfikatów 38 słuchaczom.