Seminarium pt. "Stolica Apostolska wobec wyzwań współczesności"

Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwerystetu Warszawskiego
Prof. dr hab. Tomasz Giaro
i Centrum Prawa Kanonicznego WPiA UW

zapraszają do udziału w seminarium naukowym  pt.

„Stolica Apostolska wobec wyzwań współczesności”.

Seminarium odbędzie się w dniu 21 września 2022 r. (środa)
Aula A3, Collegium Iuridicum II, ul. Lipowa 4 w Warszawie.

Opłata za aktywny udział w seminarium wynosi 200 PLN.
Bierny udział w seminarium jest bezpłatny.

Seminarium odbywa się stacjonarnie, jednak jest możliwość uczestnictwa w trybie zdalnym.
Link do transmisji zdalnej przesyłany jest po dokonaniu rejestracji.

Celem seminarium jest przeprowadzenie debaty dotyczącej współczesnych uwarunkowań funkcjonowania Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza w ramach stosunków międzynarodowych. Przykładowo, zagadnienia mogą dotyczyć następujących tematów:

• Stolica Apostolska jako szczególny podmiot prawa międzynarodowego; organizacja dyplomacji watykańskiej,
  • Współczesne wyzwania polityki i stosunków międzynarodowych, związane m. in. z konfliktami zbrojnymi, pandemią COVID-19, ekologią i ochroną klimatu, ochroną ludów tubylczych,
  • Nowe wątki nauczania papieskiego (teologia moralna, nauczanie społeczne),
  • Reorganizacja kurii rzymskiej (Konstytucja apostolska papieża Franciszka z 19 marca 2022 r. Preadicate Evangelium).

Osoby zainteresowane wygłoszeniem referatu na seminarium, proszone są o przesłanie abstraktu proponowanego wystąpienia (max. 300 słów) w terminie do dnia 12 września br. na adres mailowy: d.bach-golecka@uw.edu.pl

Decyzje dotyczące udziału w seminarium zostaną podjęte do dnia 15 września br.

Po uzyskaniu pozytywnej recenzji wydawniczej, planowane jest wydanie publikacji.

Komitet Organizacyjny:

Prof. UW dr hab. Dobrochna Bach-Golecka