Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Ukazała się monografia doktorantki Weroniki Wojturskiej "Outsourcing w technologii cloud computing w działalności krajowych zakładów ubezpieczeń"

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się monografia naukowa naszej absolwentki, obecnie doktorantki w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW związanej z Katedrą Prawa i Postępowania Administracyjnego WPiA UW. 

Autorka jest wielokrotną laureatką stypendiów i programów grantowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Diamentowy Grant”, „Najlepsi z najlepszych!” dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców, nagrodzona „Studenckim Noblem” w X Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszego Studenta RP w dziedzinie nauk społeczno-ekonomicznych oraz laurem „Pro Juvenes” w kategorii wybitny „Student naukowiec” podczas VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego.

Publikacja, która ukazała się przy wsparciu Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Gospodarczych, stanowi zaktualizowaną wersję pracy magisterskiej napisanej pod opieką prof. dr hab. Pawła Wajdy, której maszynopis powstał w ramach realizacji projektu badawczego „Outsourcing IT w sektorze finansowym – usługa przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej” z grantu „Najlepsi z najlepszych! 4.0” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2019-2020). Praca dyplomowa została nagrodzona w trzech konkursach na najlepsze prace magisterskie obronione w 2020 r.

Monografia jest pierwszą na polskim rynku pozycją, która podejmuje próbę kompleksowego opracowania tematyki związanej z zastosowaniem outsourcingu chmury obliczeniowej w działalności krajowych zakładów ubezpieczeń. 

Wnikliwej analizie poddano relewantne przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, szczególnie istotne po implementacji Dyrektywy Wypłacalność II, oraz stanowiska krajowego i europejskiego organu nadzoru. Omówiono również aspekty związane z przetwarzaniem danych osobowych oraz danych objętych tajemnicą ubezpieczeniową. Na tej podstawie dokonano oceny dopuszczalności, warunków korzystania i efektywności kształtujących się standardów stosowania outsourcingu w technologii cloud computing wśród zakładów ubezpieczeń w Polsce. 

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla badaczy problematyki ubezpieczeniowej i prawno-finansowej, jak i praktyków funkcjonujących na rynku ubezpieczeniowym, w szczególności zakładów ubezpieczeń oraz podmiotów świadczących usługi outsourcingu na rzecz zakładów ubezpieczeń.

 

Link do publikacji na stronie wydawcy: https://www.wuw.pl/product-pol-16684-Outsourcing-w-technologii-cloud-computing-w-dzialalnosci-krajowych-zakladow-ubezpieczen.html