Konkurs na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2023 (ADK 2023 „A”)

Szef Służby Zagranicznej ogłasza nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2023 (ADK 2023 „A”).

Główne obowiązki aplikanta

1. ukończenie programu szkoleń w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej,

2. odbycie stażu zawodowego w MSZ oraz w placówce zagranicznej,

3. ukończenie służby przygotowawczej w służbie cywilnej,

4. udział w innych szkoleniach, kursach oraz zagranicznych wizytach studyjnych przewidzianych przez kierownika aplikacji,

5. przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego.

Wymagania stawiane kandydatom

1. wyłącznie obywatelstwo polskie,

2. wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne,

3. znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2,

4. dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Wymagane dokumenty

1. wniosek o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną (zgodnie ze wzorem), wraz z kolorową fotografią o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich sześciu miesięcy na jednolitym jasnym tle,  mającą dobrą ostrość, pokazującą twarz na wprost od wierzchołka głowy do górnej części barków. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 x 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB. Fotografię składaną w postaci papierowej wykonuje się na papierze fotograficznym,

2. kopie dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego,

3. w przypadku ukończenia studiów magisterskich na uczelni zagranicznej kopia dokumentu potwierdzającego uznawalność dyplomu w Polsce, zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Uwaga – konieczne jest przedstawienie pisemnej informacji o zagranicznym dyplomie, a nie jedynie wydruku z kwalifikatora; we wniosku do NAWA w punkcie „Cel uznania dokumentu w Polsce” należy wpisać nabór na Aplikację dyplomatyczno-konsularną i ostateczny termin na złożenie wniosku; termin oczekiwania na informację może być wydłużony.

4. w przypadku złożenia wniosku przed uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego – oświadczenie o terminie obrony pracy magisterskiej albo o terminie uzyskania dokumentów potwierdzających wskazane kwalifikacje,

5. zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego stwierdzające brak karalności za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe, Uwaga – zaświadczenie można przesłać w wersji elektronicznej (plik xml uzyskany ze strony https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web)

6. kopię certyfikatu znajomości języka angielskiego na poziomie B2 i wyżej -  jeśli kandydat taki certyfikat posiada (Rozporządzenie).

7. oświadczenie o gotowości do podjęcia zadań w dowolnej placówce zagranicznej RP, w dowolnym kraju i w dowolnym czasie.

Ważne informacje dotyczące aplikacji dyplomatyczno-konsularnej ADK 2023A

Podjęcie aplikacji wiąże się z zatrudnieniem w MSZ na czas określony 1 roku; oferowane wynagrodzenie wynosi: ok. 4.876,70 zł brutto.

Po odbyciu aplikacji dyplomatyczno-konsularnej  słuchacze będą musieli wykazać się potwierdzoną znajomością dwóch języków obcych, jednego na poziomie minimum B2, a drugiego co najmniej C1.

Aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym. Złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym oraz wykazanie się potwierdzoną znajomością dwóch języków obcych wiąże się z nadaniem stopnia dyplomatycznego i wyznaczeniem stanowiska zgodnie z potrzebami służby zagranicznej w Polsce lub za granicą. Ostateczne decyzje w tych sprawach w odniesieniu do poszczególnych absolwentów aplikacji podejmuje Szef Służby Zagranicznej.

Uprzejmie prosimy o złożenie kompletu dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres mailowy aplikacjaDK2023A@msz.gov.pl lub w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (dziennik podawczy) lub przesłanie w terminie do 15 września 2022 r. za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data wpływu dokumentów do MSZ.

W przypadku składania dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej rozmiar przesyłanych elektronicznie załączników nie może przekraczać 15 MB łącznie.

Dokumenty należy przesłać na adres:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Akademia Dyplomatyczna
Al. J.Ch. Szucha 23

z dopiskiem: ADK 2023A

W przypadku pytań/wątpliwości należy kontaktować się telefonicznie +48 (22) 523 79 85 lub mailowo: aplikacjaDK2023A@msz.gov.pl

Więcej informacji dotyczących konkursu: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-na-aplikacje-dyplomatyczno-konsularna

#konkurs