Zakończenie Szkoły Prawa Polskiego w Kiszyniowie

W dniach 11–13 maja br. delegacja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego brała udział w zakończeniu Szkoły Prawa Polskiego na Wydziale Prawa Mołdawskiego Uniwersytetu Państwowego w Kiszyniowie.

Uczestnicy, którzy ukończyli szkołę, otrzymali dyplomy podpisane przez Pana Dziekana Prof. Tomasza Giaro oraz upominki książkowe (zd.1-3). Uczestnicy szkoły (w większości studenci kiszyniowskiej uczelni) przez dwa semestry uczyli się języka polskiego oraz brali udział w wykładach prowadzonych przez naukowców z naszego wydziału. Wykłady dotyczyły różnych dziedzin prawa: od prawa konstytucyjnego, historii prawa polskiego, prawa cywilnego i karnego po szczegółowe zagadnienia prawa gospodarczego i podatkowego. Szkoła była administrowana przez Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej (kierownik: dr J. Turłukowski, współpracownicy: dr Michał Sadłowski, dr Jakub Chowaniec, mgr Marta Kozak-Maśnicka, mgr Patryk Kalinowski).

Dodatkowo członkowie delegacji wzięli czynny udział w międzynarodowej konferencji naukowej, która odbywała się w tych dniach u naszych mołdawskich partnerów (zd.4-5).

Członkami delegacji byli: Prof. dr hab. Robert Jastrzębski, dr hab. Michał Warciński, dr Beata Marczewska, dr Jarosław Turłukowski oraz mgr Patryk Kalinowski.

Szkoła była częścią innowacyjnego projektu „Prawo Polskie na Wschodzie –Sieć Szkół Prawa Polskiego”. Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i został dofinansowany w ramach programu Dialog. Szkoła w Kiszyniowie jest trzecią szkołą prawa polskiego za granicą prowadzoną przez WPiA UW, która pomyślnie zakończyła swoją działalność w tym roku. W grudniu 2021 roku odbyło się zakończenie wcześniejszych edycji połączone z rozdaniem dyplomów w Szkole Prawa Polskiego im. L. Petrażyckiego w Kijowie oraz w Szkole Prawa Polskiego im. E.W. Waśkowskiego w Odessie.