Seminarium podsumowujące działalność Szkoły Prawa Polskiego

W dniu 29 września 2022 r. odbyło się seminarium podsumowujące dotychczasową działalność nowo utworzonej Szkoły Prawa Polskiego prowadzonej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa Mołdawskiego Uniwersytetu Państwowego. Szkoła jest administrowana przez Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej (kierownik: dr J. Turłukowski, współpracownicy: dr Michał Sadłowski, dr Jakub Chowaniec, mgr Marta Kozak-Maśnicka, mgr Patryk Kalinowski). Seminarium odbyło się z udziałem części słuchaczy szkoły oraz dziekana Wydziału Prawa Mołdawskiego Uniwersytetu Państwowego prof. S. BrÎnzy, prodziekan dr S. Botnaru, kierownika Katedry Prawa Publicznego prof. R. Ciobanu i dr. J. Turłukowskiego (zdjęcie 1).

Szkoła jest częścią innowacyjnego projektu „Prawo Polskie na Wschodzie – Sieć Szkół Prawa Polskiego”. Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i został dofinansowany w ramach programu Dialog. Obecnie słuchacze Szkoły Prawa Polskiego kończą przygotowanie językowe i przechodzą do części merytorycznej, czyli wykładów z różnych dziedzin prawa polskiego. Rozpoczęcie części merytorycznej planowane jest na 28 października 2022 roku. Uruchomienie szkoły zostało poprzedzone podpisaniem umowy o utworzeniu Szkoły Prawa Polskiego pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Mołdawskim Uniwersytetem Państwowym (zdj. 2 i zdj. 3). Szkoła w Kiszyniowie jest trzecią szkołą prawa polskiego za granicą prowadzoną przez WPiA UW. W grudniu 2021 roku odbyło się zakończenie wcześniejszych edycji połączone z rozdaniem dyplomów w Szkole Prawa Polskiego im. L. Petrażyckiego w Kijowie oraz w Szkole Prawa Polskiego im. E.W. Waśkowskiego w Odessie.