Szkoły Prawa Obcego


Czy wiesz, że na Wydziale Prawa i Administracji istnieje sześć szkół prawa obcego, dzięki którym
w trakcie studiów masz szansę poznać również systemy prawa obcego?

 

Dlaczego warto znać obce porządki prawne?

Gospodarki krajów całego świata są ze sobą ściśle powiązane. Wymiana handlowa odbywa się już najczęściej ponad granicami państw, nierzadko mając zasięg globalny. Komunikacja między partnerami biznesowymi na całym świecie przebiega wprawdzie w znacznej  mierze w jednym języku (z reguły angielskim), jednak regulacje prawne w większości państw pozostają nadal różne. Dotyczy to również obszarów spoza biznesu (prawo karne, rodzinne, administracyjne). Prawnik, który potrafi się poruszać w kilku systemach prawa jednocześnie, jest w stanie obsłużyć klientów także w przestrzeni ponadnarodowej.

Znasz dobrze angielski, francuski, niemiecki, hiszpański czy włoski?  Tym już nie wyróżnisz się wśród innych prawników. Dobra znajomość języka angielskiego wśród studentów i absolwentów prawa jest już standardem. Zupełnie inaczej jest ze znajomością podstaw obcego systemu prawa. Jeżeli potrafisz połączyć dobrą znajomość języków z odbytymi studiami prawa obcego, wówczas znacząco rośnie Twoja przewaga konkurencyjna na rynku pracy.
W czasach gdy liczba absolwentów prawa znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc na aplikacjach i w kancelariach prawnych, warto wyróżniać się z tłumu!

Ponadto:

– nabywając umiejętności w zakresie prawa porównawczego – zyskujesz szerszą perspektywę na prawo polskie, co przynosi wymierną korzyść już w trakcie studiów.

– uzyskujesz możliwość poznania różnych, nieraz krańcowo odmiennych od polskiego, stylów nauczania.

– masz okazję spotykać się z bliska, w wąskim gronie słuchaczy, z wielkimi zagranicznymi autorytetami z rozmaitych dziedzin prawa.

 

Chcesz wyjechać na stypendium zagraniczne?

Świetny pomysł! Pobyt na zagranicznej uczelni jest dobrym uzupełnieniem studiów w kraju. Zawsze warto wykorzystać możliwości, aby jako student poznać inny kraj, inną kulturę i język.

Nie ma lepszego przygotowania do wyjazdu na zagraniczną uczelnię niż nauka w szkołach prawa obcego. W trakcie rocznych lub dwuletnich kursów nauczysz się obcego języka prawniczego, a także podstaw danego systemu prawa. Dzięki temu będziesz mógł dużo lepiej wykorzystać pobyt zagranicą. Nie będziesz musiał uczyć się wszystkiego od podstaw, a skoncentrujesz się na przedmiotach, które Cię najbardziej interesują.

Jeżeli zaś nie zdecydowałeś się na naukę w szkole prawa obcego przed wyjazdem za granicę, możesz to śmiało zrobić po powrocie. W ten sposób będziesz mógł ugruntować i poszerzyć zdobytą wiedzę i nie stracisz kontaktu z językiem.

Nie masz czasu, nie dostałeś stypendium lub brakuje Ci pieniędzy na wyjazd zagraniczny?

Nie wszystko stracone! Na Wydziale Prawa i Administracji UW nie musisz wyjeżdżać, by poznawać obce systemy prawa! Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjazd za granicę podczas studiów.
Jeżeli więc brakuje Ci środków finansowych, nie dostałeś/aś stypendium, masz stałą pracę, której nie chcesz stracić, itd., to dzięki ofercie szkół prawa obcego na WPIA możesz w Warszawie studiować:

prawo amerykańskie, wykładane przez wybitnych profesorów z dwóch uniwersytetów mieszczących się w Atlancie: Emory School of Law i GSU College of Law

prawo brytyjskie, wykładane przez wykładowców z Cambridge University  oraz  innych wiodących angielskich Uniwersytetów

prawo francuskie, wykładane przez francuskich profesorów i adwokatów, w ramach francuskich studiach magisterskich z Université de Poitiers (zał. 1431 r.), gdzie studiowali m. in. Rabelais, Kartezjusz, Bacon

prawo niemieckie, które wykładają profesorowie z Uniwersytetu Bonn, który w zakresie nauk prawnych plasuje się od zawsze w pierwszej 10-ce w Niemczech.

prawo hiszpańskie, wykładane przez naukowców z Universidad de Castilla La Mancha (Cuenca). Współzałożycielami Centrum są:  WPIA UW oraz Polsko -Hiszpańska Fundacja Współpracy i Rozwoju.

prawo włoskie, wykładane przez profesorów z Università di Catania (uczelni o prawie 600-letniej tradycji) oraz Università Sacro Cuore di Milano (obecnie wśród najbardziej prestiżowych wydziałów prawa w Italii).

Opinie absolwentów poszczególnych szkół:

My Cambridge experience started in Warsaw. Thanks to the British Law Centre, I became familiar with the methodology of studying law at an English university. I also had the opportunity to study common law subjects and this benefitted me greatly on the LL.M. course. More importantly, when I came to study in Cambridge I had classes with lecturers I met in Warsaw. Seeing familiar faces at the top Law Faculty in the world was an unforgettable experience. I strongly recommend studying at the British Law Centre as it can help develop your career opportunities, both in Poland and abroad.”

Ewelina Kajkowska, LL.M. (graduated from University of Cambridge in 2011 with First Class Results, having completed the BLC Diploma)

Centrum Prawa Amerykańskiego dało mi umiejętność spojrzenia na instytucje prawne z szerszej perspektywy. Ułatwiło mi prowadzenie analizy prawnej oraz skuteczne stosowanie argumentacji prawniczej niezależnie od systemu prawa. Decyzja o aplikowaniu do Centrum Prawa Amerykańskiego miała nieprzecenione znaczenie dla mojej kariery zawodowej. Zajęcia z prawa amerykańskiego prowadzone przez znakomitych profesorów sprawiły, że prawo porównawcze stało się moją pasją i z nim wiążę swoją przyszłość. Po ukończeniu CPA wyjechałam do Stanów Zjednoczonych na studia LL.M. Obecnie przygotowuję się do egzaminu adwokackiego w Nowym Jorku.

 

Daria Mitas, Absolwentka CPA

Szkoła Prawa Niemieckiego dała mi bardzo wiele – nabyłam ogromną wiedzę dotyczącą niemieckiego systemu prawnego. Poznałam prawne słownictwo specjalistyczne, szczegółowo mogłam zapoznać się z przepisami niemieckiego GG, BGB, StGB i in. Poza wiedzą teoretyczną SPN dała mi możliwość zmierzenia się z kazusami z przeróżnych dziedzin prawa. Dzięki SPN poznałam ciekawych ludzi, miałam możliwość wysłuchania wykładów wybitnych niemieckich profesorów oraz nawiązania znajomości z wykładowcami – m.in. przedsiębiorcami, profesorami, politykami.

SPN to wymagająca Szkoła, o wyjątkowej atmosferze i dopiętej na ostatni guzik organizacji. Polecam!

Agnieszka Kosmalska, Absolwentka SPN 2008/2009

Szkoła Prawa Francuskiego był jednym z najlepszych wyborów dotyczących mojego rozwoju zawodowego.  Wiedza z zakresu prawa francuskiego oraz umiejętności praktyczne dotyczące stosowania prawa, które  uzyskałam w toku nauki w Szkole, otworzyły mi szereg perspektyw i możliwości zawodowych.  Odnosi się to zarówno do doświadczenia pracy w Ambasadzie Francji w Polsce jako asystent sędziego łącznikowego, jak i prowadzenia wykładów dla sędziów i prokuratorów na temat prawa francuskiego w ramach szkolenia ustawicznego, po aktualną działalność w ramach French Desk w kancelarii prawnej.  Zgłębienie meandrów prawa francuskiego, pozwoliło mi nauczyć się patrzeć na prawo z szerszej perspektywy. To zaś, wraz uzyskaną wiedzą i metodologią analizy prawnej, okazuje się niezmiernie przydatne w codziennej pracy prawnika.

Aleksandra Stępniewska, adwokat, absolwentka Szkoły Prawa Francuskiego 2006-2008